Blog

gunes-kremi-blog-3-gorsel-1500x1000

Güneş Kremi Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Güneş ışığında UV-A ve UV-B adı verilen radyasyonlar bulunmaktadır. Bu nedenle güneş ışığına fazla maruz kalmak ciltte lekelenmelere ve kırışıklıklara neden olur. Cildi UV ışınlarına karşı koruyan birçok güneş kremi çeşidi bulunuyor. Bu kremler genelde yaz aylarında sürülse de yılın dört mevsimi kullanılabilir

Güneş Kremi Sürmenin Faydaları Nelerdir? 

1- UV-A ve UV-B ışınlarına karşı korur

Yaz mevsiminde ve öğle saatlerinde güneşin ışınları dik bir açıyla dünyaya gelir. Mor ötesi adıyla da bilinen bu ışınlar radyasyon içerir. Sürülen güneş kremleri ise ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu da ışınların zararlı etkilerini en aza indirir. 

2- Foto yaşlanmayı durdurur

Güneş ışınlarının ciltte geçici ve kalıcı olarak verdiği hasara foto yaşlanma denir. Periyodik aralıklarla kullanılan güneş kremleri ise foto yaşlanmanın önüne geçer. Cildi beslediği için kırışıklıkları giderir ve cildin sarkmasını önler. 

3- Yanıkları önler

Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde 1. ve 2. dereceden güneş yanığı oluşabilir. Bu yanıklar iltihaplanmaya yol açtığı için son derece tehlikelidir. Güneş yanığı riskini en aza düşürmek için de koruyucu kremler kullanılmalıdır. Uzmanlara göre güneşlenirken değil güneşlenmeden önce bu tür kremlerin kullanılması çok daha faydalıdır. 

4- Güneş lekelerine iyi gelir

Güneş kremleri hem lekeleri geçirir hem de lekelenme karşıtıdır. Bunun için leke karşıtı kremlerden biri temin edilmeli ve lekeli yerlere günde bir ya da iki kez uygulanmalıdır. 

5- Cilt kanseri riskini azaltır

UV-A ve UV-B ışınlarındaki radyasyon, cilt hücrelerinin DNA’sını değiştirecek kadar güçlüdür. Güneş kremleri ise cilt yapısını onarır ve cilt kanseri riskini azaltır. 

Post a Comment